Jakub Suder Szachowym Mistrzem Polski. - 14.08.2018


Jakub Suder Szachowym Mistrzem Polski.       W środku upalnego lata we wrocławskiej Hali Stulecia odbyły się w dniach 10-12 sierpnia br. Szachowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.  Nasz klub na tych zawodach reprezentowali zawodnicy: Mateusz Brożyna (do lat 18), Tomasz Pietrzak, Bartłomiej Piwowarczyk (do lat 16), Jakub Suder (do lat 14), Dariusz Dziewoński (do lat 12), Ewa Pawlikowska i Maciej Jamrozik (do lat 8). Zawodnicy mieli również ogromne wsparcie w postaci sporej grupy rodziców oraz młodszego rodzeństwa, które mocno ściskało kciuki za naszych szachistów. Impreza zyskała ogromne zainteresowanie i zgromadziła aż 956 zawodników z całej Polski.                               


    Zawody składały się z dwóch części. Pierwszy turniej to Mistrzostwa w Szachach Szybkich, rozgrywanych tempem 15 min. dla zawodnika plus dodatkowo 10 s za każdy wykonany ruch. W ciągu dwóch dni każdy uczestnik rozegrał 11 partii systemem szwajcarskim. Z kolei 12 sierpnia odbyły się Mistrzostwa w Szachach Błyskawicznych, w których każdy zawodnik dysponował czasem 3 min. plus 2 s za ruch i rozegrał 13 partii.
   Cała nasze ekipa jechała na zawody z nadzieją na wysokie miejsca w tych prestiżowych rozgrywkach, jednak zerkając na listy rankingowe trzeba było mieć świadomość, iż każde miejsce w pierwszej dziesiątce będzie ogromnym sukcesem. Okazało się jednak, że wyniki przerosły oczekiwania.
Ogromną niespodziankę podczas pierwszego turniej sprawił Kuba startujący w grupie chłopców do lat 14, okazał się najlepszy spośród 126 zawodników, zdobywając tym samym złoty medal Mistrzostw Polski. W pierwszym dniu turnieju Kuba wygrał wszystkie sześć partii pokonując w świetnym stylu  m.in. wicemistrza Europy Jonasza Bauma z UKS „Czternastka” Warszawa oraz najwyżej rozstawionego zawodnika turnieju Filipa Łuczaka z KSz „Hetman” Koszalin. W drugim dniu nasz reprezentant dorzucił wygraną oraz cztery remisy i jako jedyny zawodnik zakończył zawody bez porażki. Tym samym – z wynikiem 9 pkt. z 11 partii – zajął I miejsce, wyprzedzając na podium Filipa Łuczaka (8,5 pkt.) oraz Macieja Czopora z Polonii Wrocław (8,5 pkt.).


                                                         


    Na słowa pochwały zasługuje również Dariusz Dziewoński, który w grupie 132 chłopców do lat 12 z wynikiem 8 pkt. zajął wysokie siódme miejsce. O miejscu w pierwszej dziesiątce zaważył świetny wynik w drugim dniu zawodów, w którym Darek wygrał cztery partie i jedną zremisował.
                                   

   Bardzo dobrze zaprezentowała się debiutująca w tej rangi zawodach ośmioletnia Ewa Pawlikowska. Naszą młodziutką zawodniczkę od miejsca w pierwszej 10 i zaprezentowania się na szerokim podium dzieliło zaledwie 1 oczko. Ewa dzielnie walczyła z rozstawionymi wyżej zawodniczkami, zdobywając ogromne doświadczenie, które poparte pracą z pewnością może zostać w przyszłości  przekute na medal mistrzostw Polski.                                    


   Również drugi turniej w szachach błyskawicznych przyniósł nam powody do radości. W prawdzie nasi zawodnicy nie stanęli na podium, ale byli blisko. W najstarszej grupie (do lat 18) o czołowe lokaty dzielnie walczył Mateusz Brożyna. Swoje zmagania zakończył remisem w meczu z Szymonem Gumularzem (Polonia Wrocław), srebrnym medalistą. Ostatecznie zawodnik MATa zdobył 8,5 pkt zajmując bardzo wysokie 7 miejsce. Jakub Suder stracił swoje szanse medalowe przegrywając w 12 partii na czas z zawodnikiem z Bydgoszczy i zakończył zawody na 9 miejscu.


                                      


                                       


         Słowa uznania należą się również pozostałym zawodnikom myślenickiego klubu, którzy w każdej partii dzielnie walczyli – niejednokrotnie z mocniejszymi rankingowo przeciwnikami – i w większości przypadków poprawiali swoje lokaty startowe w turnieju.

Film  link
Galeria; foto
Wyniki szachy szybkie:               D08   C08   C12  C14  C16 C18
Wyniki szachy błyskawiczne         C08   C12  C14  C16  C18